Kulturë

kulture


Kulturë

Prej duerve t'nanës

Dashninë e mbrujnë nanat  me duert plot mall; për kohën që kalon  e prekë ballin s'na e kanë.... Lexo më shumë

Kulturë

Mungon si Dielli Prishtines!

E prishtë është stina.  Mbrenda 86400 sekondave Ndërrohen ma tepër se 4 të tilla. Ska faj... Lexo më shumë

Kulturë

Tregimet e fminise IV

Nji gja e di, q* sa here qe jena sjell neper aborre e rreth e rreth mhalls e rreth e rreth shpi... Lexo më shumë

Kulturë

Rrefime t'fminise III

A t’kane glacu dajher dalldyshet? Nese ke lujt neper aborre n'Sukubine ska pase hall as derman... Lexo më shumë

Kulturë

Rrefime t'fminise II

*Balja Fife, shkodranja e Sukubines. Kur ka ndrru jete Balja Fife i kam pase 4 vjete. Bile kam... Lexo më shumë

Kulturë

Rrefime t'fminise I

- Nese i ke ra katunit tem ndonjiher prej fillimit te xhades e deri te shitorja, ska pase hall... Lexo më shumë

Kulturë

Une nuk jam nje gjysem kenge

Te plote e kam zerin me te plota fjalet Por dridhem ne mendime kur pervidhem Dhe nje ze me fl... Lexo më shumë

Kulturë

Simfoni e nji fshatari

Ulu e dashtun. Ulu e të bisedojmë Për bahçen me aromë parrizi, Pashë t'lumen Perendi. A e... Lexo më shumë

Kulturë

Ata na "e ndalen"!

Thanë se nuk asht mirë me ia ndalë dikujt hovin! Ama ata na e ndalen. Thanë nuk asht mirë me ia... Lexo më shumë

Kulturë

Sonatë e stanit

Kur prej marres t'skuqet bjeshka  e ftyren ta mbulojë me degë të blinit, ka me pa gjith' Malsia... Lexo më shumë

Kulturë

Veç me jetue t'lira!

Hajde iu flasim maleve e qeshim me drunjtë Hajde përqafojmë lulet e ledhatojmë lëndinat  me s... Lexo më shumë

Kulturë

Louisiana baby oh

Today i woke up in a balcony in New Orleans hitting the tunes with Ella & Louis. Today i hit t... Lexo më shumë

Kulturë

Historia e zhvillimit dhe qumesht ne mars

Shikoj udhen, krejt cimento, ndjeje dhembje ne çdo hap. Keto rruge, nuk jane bere per thundrat e... Lexo më shumë

Kulturë

Detrave të tokës, të pa-tokë!

Kur bota te jete kthyer se prapthi Dhe cdo gja ne te cilen ke besu te ka tradhetu; Kujtoju se g... Lexo më shumë

Kulturë

Për Schubertin, dolli!

Schubert,  a do inspirojnë ndokënd të miat vargje siç të inspiruan ty të se di se kujt vargje... Lexo më shumë