Flutur Mustafa Pllana

CEO - Ndjenje n'Kornize *Juriste e diplomuar BA/MA; Autore e "Na dy", "Pertej Lajthitjes", "Andje"; Perkthyese Freelance ALB/MNE/ENG.

Kulturë

Rrebelim

Kur jeta të përplasë e dashtun Ti kape për floksh e merre rrshjanë Po qe tullace, pshtyje n'fty... Lexo më shumë

Kulturë

Prej duerve t'nanës

Dashninë e mbrujnë nanat  me duert plot mall; për kohën që kalon  e prekë ballin s'na e kanë.... Lexo më shumë

Kulturë

Mungon si Dielli Prishtines!

E prishtë është stina.  Mbrenda 86400 sekondave Ndërrohen ma tepër se 4 të tilla. Ska faj... Lexo më shumë

Kulturë

Tregimet e fminise IV

Nji gja e di, q* sa here qe jena sjell neper aborre e rreth e rreth mhalls e rreth e rreth shpi... Lexo më shumë

Kulturë

Rrefime t'fminise III

A t’kane glacu dajher dalldyshet? Nese ke lujt neper aborre n'Sukubine ska pase hall as derman... Lexo më shumë

Kulturë

Rrefime t'fminise II

*Balja Fife, shkodranja e Sukubines. Kur ka ndrru jete Balja Fife i kam pase 4 vjete. Bile kam... Lexo më shumë

Kulturë

Rrefime t'fminise I

- Nese i ke ra katunit tem ndonjiher prej fillimit te xhades e deri te shitorja, ska pase hall... Lexo më shumë

Kulturë

Une nuk jam nje gjysem kenge

Te plote e kam zerin me te plota fjalet Por dridhem ne mendime kur pervidhem Dhe nje ze me fl... Lexo më shumë

Kulturë

Simfoni e nji fshatari

Ulu e dashtun. Ulu e të bisedojmë Për bahçen me aromë parrizi, Pashë t'lumen Perendi. A e... Lexo më shumë

Kulturë

Ata na "e ndalen"!

Thanë se nuk asht mirë me ia ndalë dikujt hovin! Ama ata na e ndalen. Thanë nuk asht mirë me ia... Lexo më shumë

Kulturë

Sonatë e stanit

Kur prej marres t'skuqet bjeshka  e ftyren ta mbulojë me degë të blinit, ka me pa gjith' Malsia... Lexo më shumë

Kulturë

Veç me jetue t'lira!

Hajde iu flasim maleve e qeshim me drunjtë Hajde përqafojmë lulet e ledhatojmë lëndinat  me s... Lexo më shumë

Kulturë

Louisiana baby oh

Today i woke up in a balcony in New Orleans hitting the tunes with Ella & Louis. Today i hit t... Lexo më shumë

Kulturë

Detrave të tokës, të pa-tokë!

Kur bota te jete kthyer se prapthi Dhe cdo gja ne te cilen ke besu te ka tradhetu; Kujtoju se g... Lexo më shumë

Prozë & Poezi

Filozofi tradhëtie

Sa të shumta mretneshat e pabesa Teutëri, kjo filozofi shkambi Mbase këtë poezi e shkroi nj... Lexo më shumë