Flutur Mustafa Pllana

CEO - Ndjenje n'Kornize *Juriste e diplomuar BA/MA; Autore e "Na dy", "Pertej Lajthitjes", "Andje"; Perkthyese Freelance ALB/MNE/ENG.

Kulturë

Ç'mund të ishim nëse nuk do ishim?

Ç'mund të ishim nëse nuk do ishim? Ç'mund të ishim nëse nuk do ishim? mbase fare nuk do kishi... Lexo më shumë

Kulturë

I dashtuni jem...

I dashtuni jem, Nuk e di, pse deri sot, frikë kam pasë do fjalë me i qitë në letër, e me pë... Lexo më shumë

Art

Kur te zgjohem

kur te zgjohem te dua aty diku pas shpines time si jorgan mbeshtjelle per mua. kur te zgjoh... Lexo më shumë

Art

Mos me harro

Mos me harro kur gjumi para teje me zë. as kur ta kthej shpinën kinse ne gjumë te thelle jam. M... Lexo më shumë

Kulturë

Folëm me prekje

E di, duart tua thurrin vargjet ma t'bukra  që lëkura jeme i ka përjetu. E di, buzët tua kr... Lexo më shumë

Kulturë

Hije të ikjes

Unë nuk du me shku. Me të thanë të drejtën nuk e di as çfarë shije ka ikja. Asnjëherë nuk ia k... Lexo më shumë

Art

Poezia e preferume

Poezia jeme e preferume asht ngjyra e syve tu Gjaja e parë në mëngjes, e fundit që n'mramje shoh... Lexo më shumë

Kulturë

Une nuk jam nje gjysem kenge

Te plote e kam zerin me te plota fjalet Por dridhem ne mendime kur pervidhem Dhe nje ze me fl... Lexo më shumë

Art

Në të tilla net

Poezitë ma t'bukra i kam shkru në të tilla net, Kur qyteti asht' i zbrazun e asnji frymë njer... Lexo më shumë

Art

në mot me shi

si shkruhet ne gjuhen tande, eja ? me fjalë që i merr era apo me gjethe qe i thanë vjeshta ?... Lexo më shumë

Kulturë

Mozaik Ulqinak

Ulqini është si ai fëmija që mbanë nënën përdore dhe pa lejen e saj s´largohet dot. Ai është ado... Lexo më shumë

Kulturë

Sonatë e stanit

Kur prej marres t'skuqet bjeshka  e ftyren ta mbulojë me degë të blinit, ka me pa gjith' Malsia... Lexo më shumë

Kulturë

Për Schubertin, dolli!

Schubert,  a do inspirojnë ndokënd të miat vargje siç të inspiruan ty të se di se kujt vargje... Lexo më shumë

Kulturë

Prej duerve t'nanës

Dashninë e mbrujnë nanat  me duert plot mall; për kohën që kalon  e prekë ballin s'na e kanë.... Lexo më shumë

Kulturë

** Largsi **

A e din cka asht  Me t'qa shpirti prej mallit  Kur zemra asht e destinume  Me dasht zemren n... Lexo më shumë