64x64
Artan Krasniqi
31 Gusht 2019 · 8 min lexim

Si i shpëtoi Elon Musk SpaceX & Tesla në të njëjtën kohë

Si i shpëtoi Elon Musk SpaceX & Tesla në të njëjtën kohë

SpaceX & Tesla: do ta kishit të vështirë të gjenit dy kompani që janë më të njohura se këto në ditët e sotme. Edhe pse në të kaluarën jo shumë të largët të dy kompanitë ishin të panjohura dhe ishin në të njëjtën kohë në prag të falimentimit.


Sot do të mësojmë se si bëri Elon Musk atë që asnjë CEO tjetër Amerikan nuk e kishte ndonjëherë. Ai krijoi dhe më pas shpëtoi dy kompani në të njëjtën kohë dhe i solli të dy në vlerësime shumë miliardë dollarëshe.


Në fillim të viteve 2000 Elon Musk arriti atë që çdo sipërmarrës do të ëndërronte ta arrinte: ai shiti me sukses kompaninë e tij për mbi një miliard dollarë. Ai personalisht mori 165 milion dollarë, dhe tani kjo është ajo ku shumica e njerëzve do ta quanin arritje e mjaftueshme, por për Elon ky ishte thjesht fillimi.  Ai donte të ndryshonte botën për mirë, dhe një nga idetë e tij ishte dërgimi i një sere në Mars në mënyrë që të rrit interesin publik në eksplorimin e hapësirës dhe me shpresë që të rritej edhe buxheti i NASA-s. Ideja ishte jashtëzakonisht ambicioze, veçanërisht sepse Elon dëshironte të shpenzonte jo më shumë se 20 milion dollarë për të.


Në atë kohë, dërgimi i vetëm 200 kilogramëve në orbitë lehtë mund të kushtonte mbi 30 milion dollarë, por Eloni kishte një plan. Ai udhëtoi për në Rusi, ku u përpoq të blinte raketa balistike ndërkontinentale të rinovuara. Por çmimi më i ulët që Rusët i dhanë ishte 8 milion dollarë për një copë, rreth 50% të buxhetit për vetë raketën. Në rrugën e kthimit nga Moska, Elon bëri disa llogaritje dhe ai kuptoi se lëndët e para të përdorura për prodhimin e një rakete ishin vetëm rreth 3% e çmimit përfundimtar të shitjes.

Në çast, Elon e dinte se çfarë duhej të bënte: nëse donte të dërgonte ndonjë gjë në Mars, do të duhet të ndërtojë vetë një kompani raketash të integruar vertikalisht. Për këtë qëllim, ai lexoi disa libra mbi raketat nga Lufta e Ftohtë dhe në qershor të vitit 2002 ai krijoi Space Exploration Technologies, ose SpaceX për shkurt.

Ai më pas vendosi për rekrutimin e njerëzve të duhur që mund ta shndërronin vizionin e tij në realitet. Kandidati i tij ideal ishte një i ri, beqar, i arsimuar dhe i gatshëm të heqë dorë nga jeta e tij shoqërore për SpaceX.  Strategjia e rekrutimit të Elonit ishte shumë e drejtpërdrejtë. Ai në fakt do të thërriste çdokënd që përshtatej me atë profil, nga maturantët e freskët të hapësirës ajrore e deri tek yjet në rritje në Boeing dhe Lockheed Martin.


Në fillim njerëzit menduan se Elon po bënte shaka por brenda një viti ai punësoi inxhinierët më të mirë në Amerikë. Së bashku ata do të ndërtonin pothuajse gjithçka për SpaceX: nga motorët dhe trupat e raketave deri edhe detajet më të vogla, si qarqet e raketës. Në shumë raste, inxhinierët mund të ndërtonin gjërat shumë më fortë dhe shumë më lehtë me vetëm një pjesë të çmimit të zakonshëm.  Këto përbërës do të përdoreshin për të ndërtuar motorin Merlin, i cili nga ana tjetër do të fuqizonte raketën e parë të Elonit, Falcon 1.


Zhvillimi ishte me shumë sfida, natyrisht, por megjithatë përparimi po bëhej. Por, atëherë, Elon vendosi të investonte. Në fillim të vitit 2004 ai mori pjesë në financimin e një kompanie të re të automjeteve elektrike të quajtur Tesla.

Elon personalisht investoi pak më shumë se 6 milion dollarë dhe si rezultat u bë kryetari i bordit të kompanisë. Eloni menjëherë filloi të përdorte përvojën e tij nga SpaceX në Tesla.

Logoja e kompanisë, për shembull, është krijuar nga të njëjtët persona që e kanë bërë logon e

SpaceX.  Dhe natyrisht, Eloni ishte i shpejtë për të përdorur të njëjtën strategji agresive të marrjes në punë që ai përdori për të mbledhur ekipin e SpaceX.

Këtë herë, megjithatë, në vend që të mirrte punonjësit nga Boeing, ai po punësonte nga Apple.


Për pak kohë, ekipi i Teslas filloi të punonte në makinën e tyre të parë elektrike, Tesla Roadster.  Pas kthimit në SpaceX, inxhinierët po kalonin në orët 60-ta të punës, ndërsa Eloni premtonte afate shumë ambicioze. Në fakt, vlerësimi i tij fillestar ishte të niste raketën Falcon 1 në nëntor të vitit 2003, vetëm 18 muaj pasi u themelua kompania. Sigurisht, ky vlerësim u tërhoq, dhe Falcon 1 nuk do të ngrihej në qiell deri në mars të vitit 2006, kur kaloi gjithsej 41 sekonda në ajër para se të rrëzohej dhunshëm në tokë.


Si për SpaceX, 2006 ishte një vit i madh edhe për Tesla. Në korrik, Tesla Roadster bëri të parën  paraqitja zyrtare dhe regjistroi 100 porosi paraprake në ditën e parë të saj. Por, si me Falcon 1, prodhimi aktual nuk do të shkonte shumë mirë. Drejtori i përgjithshëm i Teslas në atë kohë ishte Martin Eberhard dhe ashtu si Eloni, ai po premtonte afate kohore jorealiste.

Në fillim, ideja ishte që Roadster të dilte në treg në fillim të vitit 2007, por një seri përshkallëzimi të çështjeve të prodhimit e shtyu datën e lëshimit më larg dhe më larg.  Në fund të fundit, keqmenaxhimi i Martinit nga projekti Roadster e nxori atë nga vetë ndërmarrja që kishte krijuar, duke e lënë Elonin të jetë përgjegjës për gjithçka.


Me përgjegjësi të plotë mbi të dy kompanitë, stresi po fillonte të grumbullohej. Eloni dëshmoi dështimin e dytë të raketës Falcon 1, e cila nuk e përfundoi me sukses fluturimin e saj të vetëm të vitit 2007. Në Tesla, Eloni luftoi për të rregulluar rrëmujën e lënë pas nga Eberhard, dhe në fakt, prodhimi i Roadster nuk do të fillonte deri në mars të 2008. Por, atëherë gjërat u përkeqësuan edhe më shumë. Në gusht, Elon filloi Falcon 1-in e tij të tretë, i cili kurrë nuk i'a doli të shkonte në orbitë dhe pastaj vetëm një muaj më vonë gruaja e tij njoftoi publikisht divorcin e tyre.  Të dy kompanitë e Elonut po përpiqeshin të bënin një produkt të zbatueshëm dhe kishin filluar të ju mbaronin paratë shpejt. Në fakt, në fund të tetorit Tesla kishte vetëm 9 dollarë milion të mbetur për të financuar të gjithë kompaninë. Rrogat po vonoheshin dhe Eloni u përball me një zgjedhje. Ai kishte shpenzuar tashmë 70 milion dollarë në Tesla dhe 100 milion dollarë në SpaceX. Me atë pak që kishte lënë, Eloni duhej të zgjidhte nëse dëshironte të financonte dhe të siguronte të ardhmen e vetëm njërës kompani ose të rrezikonte gjithçka dhe të mundohej t'i shpëtonte të dyja.

Fati i dha Elonit pak kohë të mendonte: fluturimi i katërt dhe potencialisht i fundit i Falcon 1 po afrohej.


Në 28 shtator, Eloni u bë gati për mundësinë e tij të fundit për të mbijetuar.  Ai qëndroi në qendrën e kontrollit të SpaceX në LA dhe priti në heshtje.  Pastaj, raketa u ngrit dhe qendra shpërtheu në duartrokitje. SpaceX më në fund kishte dorëzuar një produkt që punonte. Falcon 1 u bë raketa e parë e ndërtuar nga një kompani private që shkoi në orbitë rreth Tokës. Por Elon nuk ishte ende në një gjendje të qartë. Një produkt i suksesshëm nuk do të thoshte asgjë nëse kompania pas saj falimentonte. Në një periudhë kaosi, Eloni duhej të gjente fonde për të dy kompanitë e tij përpara fundit të vitit 2008, dhe kjo kohë nuk mund të ishte më e keqe. Një nga bankat më të mëdha amerikane, Lehman Brothers, ishte shembur dhe ekonomia globale po shkonte drejt katastrofës. Në mes të kësaj, Eloni po mblidhte të gjitha fondet personale që mundi për të shpëtuar Teslan. Ai likuidoi pasuritë e tij të mbetura dhe madje mori kushërinjtë që t'i bashkoheshin atij. Por marrja e investitorëve në bord nuk ndodh brenda natës, dhe dhjetori po përfundonte.

Eloni kishte arritur të mblidhte 20 milion dollarë vetë, 20 milion dollarë të tjerë nga investitorë të ndryshëm dhe 50 milion dollarë nga kompania gjermane e makinave Daimler.


Ishte vetëm disa ditë para Krishtlindjeve, dhe dukej sikur vetëm Tesla do t'ia dilte. Por më pas më 23 dhjetor Eloni mori një telefonatë shumë të papritur: NASA i kishte dhënë SpaceX një kontratë 1.6 miliardë dollarëshe për të furnizuar Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor. Pastaj, në prag të Krishtlindjeve, marrëveshja e Teslas u përfundua. Eloni kishte shpëtuar me sukses të dy kompanitë nga falimentimi.


Në intervistat e mëvonshme, ai do t'i kujtonte këto ditë të fundit në dhjetor me hollësi të dhimbshme. Ai do të pranonte se kjo ishte koha kur ai i ishte më afër se kurrë një krize nervore dhe sinqerisht, çdo njeri tjetër do të hiqte dorë plotësisht.

Pra, pavarësisht nga sfidat që Eloni mund të përballet sot, ia vlen të dihet se dhjetë vjet më parë ai e kapërceu të pamundurën.

Gjithashtu lexoni


0 komente