64x64
Robert Gashi
Lexues i flakt.
29 Gusht 2019 · 9 min lexim

Rolex: Nga vijnë orët 50,000 dollarëshe në të vërtetë

Rolex: Nga vijnë orët 50,000 dollarëshe në të vërtetë

Mendoni për të gjithë ata që mbajnë një Rolex: avokatin e ish-gruas suaj, shefin tuaj, shefin e shefit tuaj.

Marka orëve luksoze është një magnet për njerëzit me shumë para, nevojë për vërtetim shoqëror ose thjesht koleksionistë të rregullt që vlerësojnë orët për ato që janë në të vërtetë: vepra arti elegante, jo simbole të pasurisë ose fuqisë.

Për shumicën e njerëzve të poseduarit një Rolex është si të kontrollosh sendin e parë në listën 'se si të jesh i pasur', por të kesh një orë luksoze për një arsye të këtillë është me të vërtetë e pakuptimtë.


Kjo pajisje e vogël tik-take në kyçin e dorës mbart me vete mbi njëqind vjet histori, dhe në këtë artikull do të shohim origjinën e kësaj kompanie.


Kompania Rolex është me të vërtetë ideja e një jetimi gjerman: Hans Wilsdorf. Me humbjen e prindërve të tij në moshën 12 vjeçare, ai u dërgua në një shkollë me konvikt në Koburg nga tezja dhe xhaxhai i tij. Atje Hans mësoi të flasë anglisht dhe ai ishte aq i mirë në atë që pasi u diplomua mori një punë si përkthyes në një firmë në Zvicër. 

Emri i firmës ishte Cuno Korten dhe ishte një nga eksportuesit më të mëdhenj të orës në Zvicër në atë kohë.  Ndërsa punonte atje, Hans ishte i ekspozuar ndaj disa prej njerëzve më me ndikim në prodhimin e orëve. Një prej tyre ishte Hermann Aegler, i cili kishte trashëguar një fabrikë të madhe ébauche pas vdekjes së babait të tij.

Ébauche është një fjalë frënge dhe i referohet përbërësve të pa montuar të një mekanizmi ore.


Me miqtë e tij të ri në vendet e larta Hans vendosi të transferohet në Angli dhe në vitin 1905 ai themeloi kompaninë e tij të quajtur Wilsdorf dhe Davis.  Davis ishte emri i kunatit të Hans-it që kishte huazuar para për të financuar të gjithë kompaninë.

Gjëja e parë që donte të bënte Hans ishte të merrte orë që ai mund të shiste. Në atë kohë orët e dorës nuk ishin shumë të njohura. Ato ishin lehta, të sakta dhe të veshura kryesisht nga gratë. Njerëzit e klasës më të lartë preferonin orët e xhepit, të cilat shiheshin si të qëndrueshme dhe shpesh do të kalonin brez pas brezi.

Hans pa shumë potencial në orët e dorës dhe kështu ai u lidh me mikun e tij Hermann Aegler. Fabrika e Aegler do të prodhonte orë dore me cilësi të lartë dhe Hans do t'i importonte ato në Angli, ku ai do t'i shiste ato tek shitësit lokalë.

  Wilsdorf dhe Davis ishin goxha të suksesshëm në fillim kryesisht për shkak të cilësisë më të lartë të mekanizmave të tyre të bërë nga Zvicra. Megjithatë, Hans kishte një sens të mirë për marketing, dhe ai shpejt e kuptoi rëndësinë e njohjes së markës.  Ai donte që njerëzit te asoconin orët e tyre me kompaninë e tij, e jo me shitësit me pakicë dhe kështu në vitin 1908 ai regjistroi emrin e markës së tij: Rolex. Emri ishte i shkurtër dhe i lehtë për t’u mbajtur mend, dhe kështu Hans filloi ta shtypte atë në numrat e të gjitha orëve të tij.  Për t'i dhënë emrit Rolex besueshmëri, Hans vendosi të kontaktojë dy institute për mbajtjen e kohës: në 1910 Rolex-it i'u dha çertifikata zvicerane e saktësisë kronometrike, dhe një Rolex e vitit 1914 u bë ora e parë e dorës në histori që mori një vlerësim preciz të klasit "A" nga Observatori Kew në Londër. 

 

Ndezësit e vërtetë për popullaritetin e Rolex, megjithatë, ishin ushtarët e Luftës së Parë Botërore. Në atë kohë, ata nuk kishin orë dore në pajisjet e tyre standarde. Siç mund ta imagjinoni, mbajta e një ore xhepi ishte goxha e papërshtatshme dhe Rolex përfundoi të ishte një e preferuar midis ushtrisë.  Lufta popullarizoi emrin e markës për cilësinë dhe qëndrueshmërinë e saj, por nuk shkoi gjithçka siç duhet. Qeveria britanike vendosi një tarifë importi prej 33% për të gjitha mallrat luksoze, përfshirë orët.  Kjo goditje e biznesit të Hansit ishte shumë e vështirë dhe kështu në 1919 ai e transferoi kompaninë e tij në Gjenevë ku e ndryshoi atë si Montres Rolex. 


Pika kryesore e kompanisë së re ishte evolucioni, dhe pasi kishte popullarizuar tashmë orët e dorës, Rolex trajtoi sfidën tjetër të madhe, duke i bërë ato të papërshkueshëm nga uji. Orët e papërshkueshëm nga uji në të vërtetë kishin qenë në treg për një kohë të gjatë tashmë.  Modeli më i hershëm i konfirmuar daton që nga viti 1851. Gjithmonë ato ishin të ndërtuara me porosi dhe nuk kishin qenë kurrë një sukses tregtar. Rolex e ndryshoi atë kur lëshuan

modelin e tyre Oyster në 1926.

Bërja e Oyster, ose ndonjë orë e papërshkueshme nga uji për atë çështje, vlen vërtet për dy gjëra: duke e bërë atë të mbyllur hermetikisht dhe duke parandaluar majën nga hapja e tyre. Maja meqë ra fjala është ai kunji i vogël në anën e orës që ju lejon ta ndryshoni kohën.

  Ndërsa në Zvicër, inxhinierët e Aegler gjetën një mënyrë për të zgjidhur të dy problemet. Ata gjithashtu shpikën mekanizmin e orës automatike (pa pasur nevojë të kurdisej çdo ditë) në vitin 1931. Para kësaj ju duhej të kurdisnit orën tuaj çdo ditë duke përdorur majën ose ajo do të ndalonte së punuari.

 

Hans Wilsdorf, duke qenë gjeniu i marketingut që ai ishte, vendosi të promovojë Oyster duke i dhënë atë një vajze të re të quajtur Mercedes Gleitze. Ajo u bë gruaja e parë që notoi nëpër Kanalin Anglez në 1927, por kur njerëzit filluan të dyshonin në arritjen e saj, ajo vendosi të bënte përsëri notin.

Ajo pothuajse e bëri atë për herë të dytë, por në fund të Rojës Bregdetare iu desh ta tërhiqnin nga uji vetëm nëntë kilometra nga bregu tjetër. Ajo e kishte ende Oyster-in e saj dhe ora kishte punuar në mënyrë perfekte duke notuar deri në minutën e fundit. Ishte një fitore e madhe e marketingut për Rolex dhe ata e përdorën këtë ngjarje për reklamim edhe në vitet ’50.  Kjo ishte hera e parë që një e famshme u përdor për të promovuar një orë, por Rolex nuk u ndal këtu.


Lord Clydesdale u bë njeriu i parë që fluturoi mbi Everest në 1933. Ai kishte një Rolex në dorën e tij.  Malcolm Campbell u bë njeriu i parë që arriti një shpejtësi prej 400 kilometra në orë në tokë në 1935. Ai mbante gjithashtu një Rolex.

The Trieste u bë anija e parë e drejtuar që arriti në fundin e kanalit Mariana në vitin 1960. Kishte një Rolex të bashkangjitur në sipërfaqen e saj të jashtme.

Lista e kësaj vazhdon dhe tregon se sa i mirë ishte Hans Wilsdorf në mirëmbajtjen e markës së tij. Ai gjithashtu dëshironte të zgjeronte bazën e klientëve të kompanisë së tij dhe kështu ai krijoi markën Tudor në 1946. Orët Tudor janë të njejta me Rolexes për sa i përket besueshmërisë, por ato janë më pak të kushtueshme dhe zakonisht tregtohen në klasën e mesme të sipërme.


Vdekja e Hans Wilsdorf në 1960 shënoi fundin e një epoke për Rolex.  Pronësia e kompanisë u transferua në Fondacionin Hans Wilsdorf, i cili ende e zotëron atë deri më sot dhe përdor të ardhurat e saj për bamirësi. Vdekja e Hans nuk mund të kishte ardhur në një kohë më të keqe, pasi në fund të viteve 1960 dhe në fillim të viteve 1970 ishin fillimi i Revolucionit të Quartz. Shpikja e orëve quartz, ju e dini, ato që funksionojnë me bateri, ishte një goditje shkatërruese për tregun zviceran të orëve. Orë të lira quartz nga Japonia dhe Sh.B.A përmbytën tregun global dhe deri në fund të vitit 1983 dy nga të tre prodhues të orëve zvicerane kishin falimentuar.


Orët mekanike nuk mund të konkurrojnë me peshën e ulët dhe saktësinë e lartë të homologëve të tyre quartz dhe kështu që shumica prej tyre ranë jashtë favorit. Rolex, megjithatë arriti të mbijetojë nga revolucioni i quartz duke u mbështetur në markën dhe reputacionin e tij. Nuk kishte rëndësi nëse një Rolex mekanik ishte më pak i saktë.  Sasia e përpjekjeve të bëra për krijimin dhe montimin e Rolex, shumica e të cilave bëhet me dorë, i jep asaj një vlerë kolektive që asnjë orë quartz të prodhuar në masë nuk do ta ketë kurrë. Koha që duhet për të prodhuar një Rolex të vetëm është rreth një vit dhe ndryshe nga shumica e kompanive, Rolex nuk i transporton orët e saj.


Cilësia është gjithçka për ta, dhe kur shikoni disa nga modelet e tyre të fundit është e vështirë të mos mendoni për ato si vepra arti.

E pra, do të bleja një të vetëm për ta vendosur atë në një kornizë nëse nuk do të më kushtonte sa një  veshkë.


Edhe sot Rolex është prodhuesi më i madh i orëve në Zvicër, dhe megjithëse ato përbëjnë vetëm 1% të të gjitha shitjeve të orëve në të gjithë botën, ato përfaqësojnë 1/4 e vlerës së tregut global.  Ata janë ora zyrtare për dy nga katër Grand Slams, dy nga katër diplomat e golfit, kampionatit në Formula Një dhe gara 24 Hour Le Mans. Është vërtet mbresëlënëse se si Rolex ka arritur të qëndrojë në krye të industrisë së orave luksoze për më shumë se një shekull. Ato janë bërë më shumë sesa orë të shtrenjta: ato janë një simbol i pasurisë, si për fëmijët e vetshpallur të pasur, ashtu edhe për burrat e fuqishëm.

Robert Gashi
Lexues i flakt.

Gjithashtu lexoni


0 komente