64x64
Robert Gashi
Lexues i flakt.
29 Gusht 2019 · 12 min lexim

Red Bull: Historia që fshihet prapa kanaçes

Red Bull: Historia që fshihet prapa kanaçes

Me siguri e keni pasur atë ndjenjë kur keni qenë shumë të lodhur, por duhet të qëndroni zgjuar, kështu ju hapni një pije energjie dhe bum, ju jeni goditur nga ajo ndezje e njohur e energjisë. Është kjo ndjenjë që ka dhënë një industri me vlerë afërsisht 64.7 miliardë dollarësh që nga viti 2015.


Çuditërisht, Red Bull në të vërtetë vjen nga Tajlanda. Tajlanda është një vend që nuk është veçanërisht i njohur për stabilitetin e tij politik. Në fakt, që nga viti 1912 Tajlanda ka përjetuar gjithsej 21 përpjekje për grusht shteti, rreth gjysma e të cilave përfunduan të suksesshme, për një mesatare prej një grusht shteti çdo 5 vjet. Hera e fundit, meqë ra fjala, ishte në vitin 2014, por meqë mbreti i tyre vdiq para ca vitesh, me siguri do të shohim një përpjekje tjetër grusht shteti shumë shpejt.


Edhe pse sot Tajlanda është një vend me të ardhura mesatare, me ekonominë e 20-të më të madhe në botë, për pjesën më të madhe të shekullit të 20 ishte jashtëzakonisht e varfër. Mbi 70% e popullsisë jetonte në zona rurale, dhe personi mesatar merrte hiç më shumë se $2 në ditë. Rajoni i Tajlandës që na intereson është provinca Phichit, e vendosur në qendër të vendit. Në atë vend në vitin 1923, një njeri i quajtur Chaleo Yoovidhya lindi në një familje që rrisnin rosa. Siç mund ta imagjinoni, mbajtja e rosave nuk është një biznes shumë fitimprurës, dhe Chaleo u rrit në varfëri me arsimim minimal.

Ai ishte i treti nga pesë fëmijët dhe, sapo ishte rritur, prindërit e tij e dërguan atë 330 kilometra në jug për të punuar në dyqanin kimik të vëllaut të tij më të madh në Bangkok. Chaleo punoi atje si një shitës i antibiotikëve, dhe me kalimin e viteve mësoi shumë rreth kimisë dhe marketingut.


    Në vitin 1962 ai kishte kursyer para të mjaftueshme për të filluar kompaninë e tij, Farmaceutikë TC. Chaleo e drejtoi mirë biznesin e tij, por në fillim të viteve 1970 ai bëri një vëzhgim shumë kurioz. Ai vuri re se shumica e pijeve energjetike në Tajlandë në atë kohë ishin importe të huaja: në fakt, më e popullarizuara, e quajtur Lipovitan-D, vinte nga Japonia. Këto pije u shitën kryesisht për banorët më të pasur të Bangkokut, i cili në atë kohë ishte porti më i madh ndërkombëtar i Tajlandës, kështu që shumica e importeve të huaja kaluan përmes tij.

Chaleo kuptoi, megjithatë, se njerëzit e pasur të Bangkokut nuk ishin ata që do të kishin nevojë për pije energjike më së shumti. Pasi erdhi nga varfëria e varfërisë vetë, ai e dinte shumë mirë se çfarë do të thotë të jesh një punëtor me pagë të ulët duke punuar në ndërrime të lodhshme të natës. Chaleo ishte gati të krijonte një pije energjike të tijën, dhe hapi i parë i tij ishte të analizonte

përbërjen e pijeve konkurruese.


Përbërësi kryesor në shumicën e pijeve energjetike, përfshirë ato që shiteshin në Tajlandë gjatë viteve 1970, është një përbërës i quajtur taurine. Taurina është një kimikat me rëndësi të madhe për trupin e njeriut: është e nevojshme për funksionimin e sistemit tuaj kardiovaskular, muskujt skeletorë dhe sistemit nervor qendror. Përkundër pretendimeve që mund të gjesh në media sociale, taurina nuk është bërë me spermë demi. Arsyeja që quhet taurine është sepse së pari u nxor nga vreri i demit.

Jo vetëm që taurina është thelbësore për funksionimin e trupit të njeriut, ajo është një përbërje që ne e sintetizojmë natyrisht dhe për të qenë i sinqertë, duhet të jemi krenarë për këtë. Për dallim prej nesh, disa gjitarë nuk mund të prodhojnë taurinë më vete dhe duhet ta marrin atë nga burime të jashtme. E kam fjalen per ju, mace.

Por edhe pse mund të prodhojmë sasi të vogla të taurinës vetë, të hedhurit taurinë ekstra në çarkullimin tuaj të gjakut mund t'ju japë një rritje të konsiderueshme të performancës, veçanërisht nëse jeni i lodhur për gjumë.

 Është pikërisht për këtë arsye që Chaleo zgjodhi taurinën si përbërës kryesor të pijes së tij energjetike. Ai gjithashtu shtoi kafeinën për të shërbyer si stimulues, disa vitamina B për të mbështetur metabolizmin e qelizave, dhe dy forma të sheqerit për të siguruar një burim energjie .


Me zbulimin e kimisë, hapi tjetër i Chaleo ishte të hartonte markën e tij. Ai donte të përçonte forcën dhe fuqinë e pijes së tij, dhe kështu për logon e tij ai zgjodhi të përshkruaj demin gaur, një specie e egër e gjedhit, të lindur në Azinë Juglindore. Gaurët janë në të vërtetë gjedhët më të mëdhenj të gjallë, me demat e rritur që arrijnë deri në 7 metra lartësi dhe peshojnë më shumë se 1300kg. Chaleo pikturoi dy dema të kuq duke u shtyrë kundër njëri-tjetrit përpara një disku të artë, dhe ai e quajti pijen e tij Krating Daeng, që çuditërisht do të thotë dem i kuq në gjuhën tajlandeze.


Duke punuar si shitës për pjesën më të madhe të jetës së tij, Chaleo e dinte shumë mirë se si të tregtonte pijet e tij. Në vend që të reklamonte në zona urbane si Bangkok, Chaleo përqendroi përpjekjet e tij në rajonet krahinore të Tajlandës. Një nga idetë e tij më të mira ishte të sponsorizojë ngjarjet lokale Muay Thai. Muay Thai është arti ushtarak më i popullarizuar në Tajlandë, origjina e të cilit daton nga shekulli i 16-të. Ishte dhe akoma është një pjesë integrale e kulturës tajlandeze, dhe në të vërtetë ishte themeli mbi të cilin japonezët zhvilluan kikboksin në vitet 1960. Muay Thai u bë i shquar ndërkombëtarisht në vitet 1970, dhe Chaleo arriti të shfrytëzojë këtë valë në rritje të popullaritetit për Krating Daeng.

Falë një seri sponsorizimesh kryesore të ngjarjeve përmes Tajlandës,1976 ishte një fillim fenomenal për Krating Daeng. Në fund të vitit ajo ishte bërë pija e dytë më e njohur e energjisë në Tajlandë, pas vetëm Lipovitan-D, të cilën arriti ta kapërcejë vetëm një vit më vonë.

     

Chaleo ishte me fat sepse nga vitet 1970 e deri në vitet 1990 Tajlanda përjetoi një periudhë të një rritjeje të pashembullt ekonomike. GDP-ja u katërfishua, të ardhurat për kokë banori u trefishuan, dhe Tajlanda ishte në rrugën e saj për tu bërë një superfuqi ekonomike që rivalizonte me Tajvanin dhe Korenë e Jugut.

Krating Daeng u bë pija jozyrtare e Tajlandës gjatë viteve të zhvillimit. Për dallim nga pijet e huaja të energjisë, Krating Daeng kapi frymën kombëtare dhe u bë një simbol për këmbënguljen e njeriut punëtor.


Në këtë pikë ju mund të pyesni veten, "Prisni një minutë, a nuk ishte në të vërtetë Red Bull nga Austria!". Teknikisht, keni të drejtë. Dua të them, nëse hapni uebfaqen e Red Bull, kjo është shumë çka thonë ata. Sidoqoftë, nuk duhet të shikoni në faqen e internetit të një kompanie për një çështje të paanshme të historisë së saj.

        

Ja çfarë ndodhi në të vërtetë: Ndërsa Krating Daeng po pushtonte tregun e pijeve energjetike të Tajlandës, një burrë austriak i quajtur Dietrich Mateschitz po mundohej të punonte si shitës.

Ai nuk ka ardhur nga një familje veçanërisht e pasur. Prindërit e tij ishin mësues të shkollave fillore, gjë që është mjaft ironike duke marrë parasysh që iu deshën 10 vjet për t'u diplomuar në universitet me një gradë marketingu. Ai ka punuar për gjysmë duzinë kompani, përfshirë Unilever, përpara se të zbriste përfundimisht në Blendax, një kompani me bazë gjermane, e shquar për pastën e dhëmbëve.


Në 1982 Dietrich udhëtoi në Tajlandë për, biznes, natyrisht, dhe pas fluturimit të tij u ndje shumë i përgjumur, kështu që vendosi të blinte një pije energjetike. Pija që ai bleu ishte Krating Daeng, dhe për habi të tij jo vetëm që e zgjoi, por edhe e shëroi atë nga lodhja e fluturimit. Dietrich u lidh menjëherë, duke pirë deri në 8 kanaçe në ditë, dhe atij i pëlqeu shumë pija. Ai vendosi të përpiqet ta importojë atë në Austri.

Në 1984 ai iu afrua Chaleos me një ofertë: të dy do të investonin gjysmë milioni dollarë secili në krijimin e një kompanie austriake që do të shpërndante Krating Daeng ndërkombëtarisht. Dietrich do të ishte në krye të operacioneve të ndërmarrjes së re, ndërsa Chaleo do të vazhdojë të drejtojë Farmaceutikët TC dhe Krating Daeng në Tajlandë.

    

Detyra e parë e Dietrich do të ishte ta "perëndimizonte" Krating Daeng dhe ta bëjë atë tërheqës për klientelën evropiane. Ai e la formulën themelore pothuajse të pa ndryshuar, dhe i vetmi ndryshim i madh që bëri ishte karbonizimi i tij.


Dietrich i pëlqeu modeli i përgjithshëm i markës, por në vend që të kërkonte përkthimin e mirëfilltë të emrit të tij, ai vendosi ta linte "Red Bull".

 Në shumë mënyra Dietrich u përball me të njëjtën sfidë marketingu që Chaleo kishte kapërcyer një dekadë më parë. Krating Daeng ishte i suksesshëm sepse përfaqësonte frymën e blerësve të saj, klasës punëtore të Tajlandës. Sidoqoftë, ndryshe nga Tajlanda, shumica e Evropës kishte një mënyrë jetese mjaft të mirë, kështu që Deitrich duhej të merrte një qasje tjetër. Ai e dinte që Red Bull do të funksiononte më mirë si një pije feste, por duhej të kuptonte se si ta tregtonte atë tek një brez i ri njerëzish të cilët ishin rreptësisht kundër formave tradicionale të reklamimit.

Kjo është ajo ku Dietrich goditi arin. Ai u pagoi studentëve që të vendosnin kanaçe gjigande Red Bull mbi veturat e tyre Volkswagen ose Mini Cooper, dhe gjithashtu punësoi studentë që të shërbenin si "menaxherë të brendit". Këta "menaxherë të brendit" u paguan për të hedhur festa të mëdha, ku do të shpërndanin kanaçe falas të Red Bull për të promovuar markën. Nga këto festa kanë dalë dhjetëra receta për koktej duke përdorur Red Bull, si Vod-Bomb, Jumping Jack Flash dhe Cocaine të lëngshme.

 

Siç mund ta imagjinoni kjo strategji e marketingut ishte e shkëlqyeshme, dhe gjatë vitit të parë të fillimit të saj në 1987, Red Bull shiti mbi një milion kanaçe në Austri. Prej atëherë përhapet si zjarri i egër, duke goditur raftet e Hungarisë dhe Sllovakisë në 1992 dhe Gjermanisë dhe Mbreterisë së Bashkuar në 1994.

Në kohën kur Red Bull hyri në SHBA në 1997, ai po shiste 1 milion kanaçe çdo ditë. Gjatë këtij ekspansioni dramatik Dietrich zhvilloi një tjetër taktikë të zgjuar të marketingut. Si një entuziast i zjarrtë i sportit dhe një pronar krenar i patentës së pilotit, Dietri ishte i vetëdijshëm për ngritjen e sporteve ekstreme gjatë viteve 1980. Kjo është një nga arsyet pse ai i dha pijes parullën e saj emblematike: "Red Bull ju jep krahë".


Sipërmarrja e parë serioze e Dietrich në botën e sportit erdhi në 1991 kur ai organizoi të parën Red Bull Flugtag në Vjenë. Ngjarja bashkon konkurentë nga e gjithë bota, të cilët përpiqen të fluturojnë makinat e tyre shtëpiake të fluturuara me fuqi njerëzore, zakonisht me sukses minimal, por me kënaqësi të madhe. Suksesi i Flugtag e bindi Dietrich të fillojë të organizojë ngjarje të tjera sportive, dhe për këtë qëllim ai ka shpenzuar një shumë gjithnjë e më të madhe në këtë strategji alternative të marketingut.


Në 2011, për shembull, buxheti i marketingut të Red Bull arriti në 2.1 miliardë dollarë, 84% të fitimit të tyre bruto.

    

Lista e ngjarjeve të organizuara nga Red Bull është me të vërtetë mbresëlënëse, dhe paraqet sporte duke filluar nga 'motocross freestyle' deri në rrëshqitje në akull. Red Bull ka blerë gjithashtu pesë ekipe futbolli, duke përfshirë New York Red Bulls dhe tre stadiume së bashku me ta.


Gjatë viteve Red Bull ka blerë ose sponsorizuar ekipe në shumë sporte të ndryshme, por blerjet e tyre më të dukshme deri tani janë dy skuadrat e tyre në Formula Një. Është e drejtë, ata nuk po mbështesin një, por dy ekipe që marrin pjesë në një nga sportet më të shtrenjta në histori.

Në 2011 Red Bull shpenzoi një të tretën e të gjithë buxhetit të tyre për marketing në ekipet e tyre në Formula Një, i cili ka paguar më shumë sesa që është pritur, duke marrë parasysh rekordin e tyre mbresëlënës.

Skuderia Toro Rosso është ekipi i ri i Red Bull, të cilin ata e blenë nga Minardi në 2005. Shoferët më të mirë nga Toro Rosso zakonisht vazhdojnë te ekipi i vjetër, Red Bull Racing, të cilin Dietrich e fitoi në 2004 nga kompania Ford Motor.

Red Bull Racing ka fituar gjithsej 8 tituj, të gjitha falë shoferit të tyre, yllit Sebastian Vettel. Sot Red Bull është më i madh se kurrë, me një pjesë të tregut global 43%, përkundër rritjes së brendeve si Monster dhe Rockstar.


       Është mjaft interesante. Në vitin 2013 ata u goditën nga një padi gjyqësore, e cila pretendonte se slogani i tyre "Red Bull ju jep krahë" ishte reklamë false. Sigurisht, është e dyshimtë që dikush ndonjëherë ka blerë një kanaçe Red Bull me shpresën që përfundimisht t'i rriten krahët, por hej, janë SHBA-të, pse të mos fillojmë një proces gjyqësor, apo jo?

Përfundimisht Red Bull u detyrua me 13 milion dollarë, rreth gjysma e të cilave përfunduan në duart e viktimave, ëndrrat e të cilëve për t'i rritur krahët ishin thyer.

Robert Gashi
Lexues i flakt.

Gjithashtu lexoni


0 komente