64x64
King Sisyphus
9 Qershor 2023 · 3 min lexim

Nyja Gordiane e Kryeministrit

Nyja Gordiane e Kryeministrit

"Nuk ka rrugedalje tjeter" Tha Emisari, "Ky eshte vullneti i perendimit, i bastionit te demokracise. Pasojat ne rast se tri kerkesat e mia, si perfaqesues i interesave te botes se lire, nuk permbushen do tejene te hatashme. Cdo karte mbetet e paluajtur! Qeveria mund te skadoj kohen e gezimit te pozites".

I hapa syte dhe ndjeva fytin si thahej, desha te them dicka- nje propozim apo kompromis, dicka reaktive nga thellesia e ankthit tim. Por para se te beja ze, vazhdoi i mallkuari.

"Shtetesia mund te vihet ne pikepyetje" tha ai me ze te qete, te ftoht dhe preres. Te triat njeherazi.

Me te vertete fjala paska nje fuqi te papershkrueshme- nje fjale po shkatrruaka zemra, po permbyska qeveri, po zhbejka shtete. Cfar fuqie e pakufinjt e enkoduar ne vibrime ajri. U shtanga.

Emisari buzeqeshi ne menyre te ngroht, manipuluesi qenka mjeshter i komandimit te atmosferes- kjo me tmerroi aq me teper.

"P..p.. por..." Fillova te belbezoj, kontrolla mbi trupin tim me rreshqiti nga dora. Une nuk kam asnje "chip" te luaj ne kete loje monstrumesh. Presidenti historik, qe na nxerri nga situatat e me hershme- cfar beri ai? Si ia doli ne negocime ku shantazhi percjelle politikeb si vera e kuqe darken? 

Ne kete rrjedhe te mendimeve, per here te pare kisha dyshime. Dyshimet me kishin mbuluar ne kete situate- po flase per dyshime tjera, dyshime ne identitetin tim, ne bazen e moralit, ne mitin e jetes qe kam ndertuar. Cka nese edhe presidenti historik ishte vetem placke? Ku me te luhej si me mua tani? Ku personifikimi i qendrueshmerise, urtise dhe paqes perkulej ndaj ktyre - cdreqin te ju tham- Demoneve!

"Zoteri!" me tha Emisari. Nuk pat gje per te me thene, e kishte vetem qe te me kthej ne realitet.

"P..p.. Pranoj!" Thash i skuqur. "Tre gabime personale te mia s'jane gje per mireqenien e popullit tim!"

Thash ne gjysme britme, nuk dija a ishte klithme deshperimi apo te bindjes ne rolin e mbrojtjes se kombit. Hodha pantollonat ne dysheme. Ja ktheva prapanicen, nuk ndjeva asgje. Mbaroi shpejt. Gjate gjithe kohes i shihja 6 yjet e bardhe ne fushen e kalter me diamantin e verdhe mu ne mes qe valvitej ne mendjen time.

"E dija qe jeni i arsyeshem, zoteri Hoti." Me tha teksa lidhte rrypin. " Tash tek kerkesa e dyte dhe ne fund e treta-"

"E kuptova! S'ka nevoj ta zgjasesh!" Plasa ne pergjigje.

"Im nene ju pret ne katin siper. Nderkohe do bindi dhe vajzen time te permbushen te gjitha kerkesat."

Djalli qeshi per here te pare me ze dhe u nise shkalleve perpjete.Gjithashtu lexoni


0 komente