64x64
Artan Krasniqi
29 Gusht 2019 · 5 min lexim

Nutella: Mrekullia e Luftes së Dytë Botërore

Nutella: Mrekullia e Luftes së Dytë Botërore

Nutella: Përhapja e mrekullueshme që ka kapur oreksin e miliona njerëzve në të gjithë botën. Vetëm në një vit të vetëm Nutella shet sasi të mjaftueshme për të mbuluar 8 herë Murin Kinez.


Por si u bë në të vërtetë ky krem i shijshëm, një sensacion kaq i përhapur?


Siç do ta zbuloni së shpejti, Nutella u shfaq në një kohë shumë të errët lufte dhe trazirash.  Përzierja me krem ​​ka një histori të gjatë dhe të përzier, duke filluar nga Italia e shekullit të 19-të.


Në fakt, paraardhësi i parë i Nutellës erdhi në sajë të askujt tjetër përpos Napoleon Bonapartit. Sipas historisë, çokollata ishte një mall i rrallë për shkak të luftërave Napoleonike midis Francës dhe disa vendeve të tjera evropiane, përfshirë Britaninë e Madhe. Britania ishte një qendër globale e tregtisë dhe Napoleoni natyrisht i ndalonte aleatët francezë dhe kolonitë neutrale nga tregtia me britanikët në përpjekje për të shkatërruar ekonominë e tyre.

Rezultati ishte një bllokadë kontinentale që kishte bërë që çmimi i çokollatës të shkonte në qiell.


Njerëzit po përpiqeshin të gjenin një zgjidhje, dhe disa përpunues të shkathët të çokollatës italianë kishin filluar të shtonin lajthi të copëtuar në çokollatën e tyre, në mënyrë që të zgjeronin furnizimet e tyre.

Rezultati ishte një pastë e shijshme që u bë e njohur si gianduia. Ndërsa ishte e popullarizuar gjatë luftës, ajo u zbeh në errësirë ​​pasi importet e kakaos u kthyen në lëvizje të plotë. Por, e dini se çfarë thonë ata: historia përsëritet, dhe nuk kaloi shumë kohë kur hija e një diktatori tjetër kërcënoi industrinë e çokollatave italiane edhe një herë.

Dashamirët italianë të çokollatës thjesht nuk mundën të bënin pushim, me sa dukej, dhe vendi përsëri u gjend në krizë pas Luftës së Dytë Botërore.

Por italianët ishin të zellshëm dhe u kthyen në mënyrat e tyre të vjetra për të shtrirë furnizimin e tyre të kufizuar me çokollatë. Këtë herë, megjithatë, një prodhues ëmbëlsirash i quajtur Pietro Ferrero do ta qonte gianduian në nivelin tjetër. Ai krijoi një recetë të re duke përdorur lajthi, sheqer dhe pak kakao të cilën mund ta merrte në duar.  Rezultati ishte një copë e trashë, e ëmbël, të cilën ai e quajti giandujot.


Nëse keni probleme të imagjinoni një version të Nutella që duhej prerë me thikë, atëherë mos u shqetësoni ajo kurrë nuk pati sukses në të vërtetë.  Sidoqoftë, ky dështim nuk e ndaloi Ferrero të provonte përsëri.

Ai mori përsipër krijimin e recetave tjera dhe në vitin 1951 doli me një version të përhapur.  Ai e quajti atë SuperCrema, dhe megjithëse emri i saj ishte i zbukuruar, shija e saj nuk ishte. 

Meqenëse ishte e përhapur, edhe një pjesë e vogël e saj mbërrinte në vendet më të largëta, dhe çmimi e bëri atë të arritshëm për adhuruesit e çokollatës që nuk mund të përballonin çokollatën origjinale.


Pasojat e Luftës së Dytë Botërore, natyrisht, vazhduan të dërgojnë valë shoku në të gjithë botën, por të paktën njerëzit më në fund kishjn një mënyrë të përballueshme për të ëmbëlsuar gojën e tyre.


Shkojm shpejt para në kohë në vitin 1964, kur receta e SuperCrema-së u rregullua për prodhimin në masë dhe u rivendos si Nutella. Deri në atë pikë, Pietro i kishte dorëzuar kontrollin e kompanisë djalit të tij, Michele. Gjatë dekadave të ardhshme, ai do ta përhapte Nutellën nëpër Evropë dhe më pas në Shtetet e Bashkuara, duke krijuar një perandori që do ta turpëronte Napoleonin. Sigurisht, Michele nuk do të mbështetej vetëm në famën e tij, duke krijuar ëmbëlsira të tjera ikonike si Ferrero Rocher dhe Kinder, por kjo është një histori për një herë tjetër.


Sidoqoftë, strategjia më e madhe e Michele ishte përqendrimi i tij në fshehtësi, sepse nën mandatin e tij kompania refuzoi të mbante konferenca shtypi ose t'i jepte çdokujt qasje në bimët e tyre. Me një kontroll kaq të ngushtë mbi prodhimin e tij, Michele mund të mbante cilësi të lartë ndërsa zgjerohej kompania me një ritëm të shpejtë. Nutella shpejt pushoi së qeni thjesht një zëvendësues i çokollatës dhe fitoi një kult të veçantë.

Sot, ju mund të bashkoheni me legjionet e tifozëve që i lyejnë tostet e tyre me Nutella çdo mëngjes dhe ju gjithashtu mund të festoni Ditën Botërore të Nutellave në 5 Shkurt të çdo viti.


Në shumë mënyra, Nutella është një dëshmi e këmbënguljes së njerëzimit. Ajo u krijua në fillimin e një prej luftërave më famëkeqe në histori, dhe ajo ende edhe sot i bën njerëzit të buzëqeshin.

Gjithashtu lexoni


0 komente