64x64
Robert Gashi
Lexues i flakt.
27 Gusht 2019 · 12 min lexim

Historia e Lamborghini

Historia e Lamborghini

Si shumë novatorë të shkëlqyeshëm, Enzo Ferrari ishte një njeri i kërkuar, krenar dhe me shpirt. Është pikërisht kjo përzierje e tipareve të personalitetit që përfundimisht dhe në mënyrë zbavitëse çuan në krijimin e rivalit më të madh të Ferrarit, Lamborghini.  Ashtu si me Enzo Ferrari, historia e Lamborghini na çon edhe një herë në provincën veriore italiane të Emilia-Romagna në qytetin e qetë të Renazzo di Cento.


Ishte ky vendi ku fermerët e varfër të rrushit Antonio dhe Evelina Lamborghini rritën djalin e tyre Ferruccio ndër vreshtat e familjes. Ferruccio i ri ishte lindur një dem(në horoskop), megjithëse do ta shihni pse është e rëndësishme pak më vonë.


Më e rëndësishmja, ai ka lindur në vitin 1916, duke rënë në mes të Luftës së Parë Botërore.


Përkundër kësaj, Ferruccio u rrit për të qenë shpresëdhënës dhe ambicioz, por si shumica e italianëve të varfër gjatë fillimit të shekullit të 20-të ai u përball me një dilemë vendimtare.  Ai ose mund të rrinte e të merrej me punën tradicionale si një fermer ose të rrezikonte të gjente punë fabrike dhe industriale. Për Ferruccio, megjithatë, zgjedhja ishte e qartë: ai ishte i fiksuar me makina dhe mezi mund të rrinte larg garazhit të babait të tij. Kjo përfundimisht e çoi atë të studionte mekanikë dhe në 1935 u ndje mjaft i sigurt për të filluar punëtorinë e tij.


Pesë vjet më vonë, megjithatë, Ferruccio e gjeti veten të ndarë nga jeta e tij e zakonshme falë Luftës së Dytë Botërore.  Ai u thirr nga Forcat Ajrore Mbretërore Italiane në 1940 dhe u caktua si mekanik në garnizon në ishullin Grek të Rodos. Gjatë detyrave të tij, Ferruccio fitoi përvojë të vlefshme me rregullimin dhe përdorimin e makinerive të vjetra.  Sidoqoftë, në vitin 1943, pasi u dorëzua Italia, një formacion gjerman pushtoi me forcë garnizonin dhe dëboi ish aleatët e tyre. Ferruccio mund të largohej, por ai vendosi të qëndrojë si civil dhe me lejen e gjermanëve ai filloi një punishte të veten.


Gjermanët e donin aftësinë teknike të Lamborghinit, mirëpo erdhi 1945-ta dhe bashkë me të forcat aleate. Ata i morën të gjithë të burgosurin e garnizonit, por pasi panë se çfarë mund të bënte Ferruccio ata e morën atë të punojë duke rregulluar automjetet e tyre për një vit derisa ata më në fund e dërguan në shtëpi në 1946. Pas kthimit në Itali, Ferruccio e hapi një tjetër punëtori jetëshkurtër, por për fat të mirë e kishte hapur menjëherë pasi atij i erdhi një ide e shkëlqyer. Përvoja e tij me automjete i dha një avantazh të fuqishëm mbi shumicën e mekanikëve të tjerë. Ai e dinte që Italia e pasluftës do të duhet të rrisë prodhimin e saj bujqësor për të ndrequr plagët e luftës, dhe ku kishte më mirë sesa të merrte makineri për ta bërë atë nga rezervat e mëdha të pajisjeve ushtarake të qeverisë së Musolinit. Plani ambicioz i Ferruccio u vu në lëvizje afër fundit të vitit 1947 kur themeloi kompaninë e tij të parë. Me vetëm tre mekanikë të tjerë dhe 2,000 lira në kapitalin fillestar, Ferruccio mori prodhimin në shkallë të gjerë të traktorëve në duart e veta. Furnizuesi i tij kryesor ishte ARAR, kompania në pronësi të qeverisë, përgjegjëse për shitjen e të gjitha pajisjeve të tepërta ushtarake të mbetura pas luftës.


Duke marrë një motor të vjetër britanik Morris dhe duke modifikuar atë për të punuar me naftë të lirë në vend të benzinës së shtrenjtë, Ferruccio krijoi një traktor të përballueshëm me të vërtetë që ai mund ta shiste në të gjithë Italinë.

Ky do të ishte traktori i parë  i tij 'Carioca', i prezantuar më 3 shkurt 1948 dhe Italianët po çmendeshin pas tij. Dizajni ishte aq i suksesshëm sa Ferruccio filloi një kompani të dytë, Lamborghini Trattori.  Ai punësoi katër punëtorë të rinj, bleu një fabrikë në Cento dhe huazoi 10 milion lira të mbështetur nga ferma e rrushit të familjes së tij për të blerë qindra motorë Morris, Perkins dhe Dodge nga ARAR.  Ai gjithashtu vendosi të hyjë në një garë prestigjioze të durimit të quajtur Mille Miglia.  Ai voziti Fiat Topolinon e tij të rregulluar, por ai u përplas në anën e një restoranti dhe hoqi dorë nga gara për pjesën tjetër të jetës së tij. Përkundër kësaj, kompania e tij po bënte shkëlqyeshëm dhe deri në vitin 1950, Trattori kishte një forcë pune prej 30 personash dhe mund të prodhonte deri në 200 traktorë në vit.


Kërkesa po rritej me shpejtësi dhe kështu në vitin 1951 Ferruccio bleu 1.000 m2 tokë mbi të cilën ai ndërtoi një fabrikë të re. 1951 gjithashtu pa futjen e traktorit L33, popullariteti i të cilit do të përfitonte shumë nga subvencionet e qeverisë për fermerët që përdorën makineri të ndërtuara në vend. Pasi nënshkroi një marrëveshje me Motorenwerken Mannheim për motorët e tyre me naftë, Lamborghini tani mund të prodhonte traktorë tërësisht vetë.  Fabrika e re e Ferruccio prodhoi traktorin e saj të parë në 1956 dhe deri në atë pikë ai e kishte modernizuar modelin e tij të motorit me rreth tri herë më shumë kuaj-fuqi.


Ferruccio udhëtoi gjithashtu përtej Atlantikut për të blerë teknologji ngrohjeje dhe ajri të kondicionuar nga SH.B.A. Në fillim të viteve 1960, fabrika e traktorëve Lamborghini kishte 400 të punësuar duke prodhuar deri 30 traktorë në ditë. Disa nga zhvillimet e tyre më të mëdha gjatë asaj kohd ishin një seri motorësh traktori të ftohur me ajër dhe madje edhe koncepte të helikopterit, megjithëse qeveria kurrë nuk i aprovoi ato. Në 1961 Ferruccio prezantoi një fabrikë të veçantë për ngrohje të naftës dhe deri në atë pikë ai ishte aq i pasur sa vendosi të kënaqej me dashurinë e tij që kishte për makinat sportive.

   

Duke qenë vetë një mekanik i mësuar, Ferruccio ishte shumë i ashpër për çdo gabim inxhinierik qe gjinte në ndonjë prej veturave të tij. Mes tyre ishin dy Alfa Romeos, dy Maserati, një tip Jaguar E, një Mercedes Benz dhe, natyrisht, disa Ferrari.


Ferrari veçanërisht i binte në sy Ferruccios, por atij nuk i pëlqente që ata bënin shumë zhurmë pa nevojë dhe mendonte se kishin një hapësirë boshe brenda tyre. Ai ishte veçanërisht i acaruar nga tendenca e Ferrarit për tu prishur vazhdimisht kuplungu i tyre. Pasi u lodh nga gjithë ato fatura të riparimit, Ferruccio mori automjetin problematik drejt e në Modena, ku ai u konfrontua personalisht me Enzo Ferrarin në lidhje me ato probleme. Sipas Ferrucios, Enzo e përzuri atë dhe i tha që të rrinte të merrej me traktorë. Kjo nuk është jashtëzakonisht befasuese, pasi që vjen nga burri që shkarkoi pjesën më të madhe të stafit të tij të lartë kur ata u ankuan për gruan e tij, por, megjithatë Ferruccio e pa atë si një sfidë.


Ai ishte i vetëdijshëm për fitimet që do të kishte në industrinë e gran turismo dhe kështu në vitin 1963, shefi i traktorëve themeloi një fabrikë automobilesh pranë Sant’Agata. Kjo, nga dëshira parësore për t’i treguar Enzos gishtin e mesëm, Ferruccio krijoi Automobili Lamborghini.

Për emblemin e markës, ai zgjodhi një dem: në fund të fundit ishte vetë shenja e tij astrologjike dhe ai gjithashtu kishte një magjepsje të thellë për luftimin e demave. Kjo krijesë mjaft e frikshme vërtetoi se ishte një përfaqësim i përshtatshëm i kompanisë Lamborghini pas arritjeve që bënte vit pas viti.


Lamborghini i parë, GT 350, u krijua në 1964 me ndihmën e të inxhinierit të ri Paolo Stanzani. Ai përmbante një teknologji jashtëzakonisht mbresëlënëse, duke përfshirë një motor V12, transmision me pesë shpejtësi, frenat e diskut me katër rrota dhe amortizimin e pavarur në katër rrota. Krijimi i GT 350 nuk ishte i lehtë dhe prototipi i tij vuajti nga disa të meta serioze në projektim që u bënë shumë të dukshme gjatë hyrjes së saj të vrullshme në shfaqjen automobilistike të vitit 1963 në Torino. Problemi më i dukshëm ishte fakti që vetë motori nuk kishte vend të futej brenda trupit të makines. Zgjidhja e Ferruccio ishte mbushja e ndarjes me tulla dhe mbajtja e kapakut të mbyllur në çdo kohë. Në fund të fundit, shfaqja kishte të bënte me shikimin e makinave, jo me vozitjen e tyre.

Në fund të fundit, GT 350 ishte një kryevepër teknike dhe fitoi lëvdata nga kritikët dhe klientët po ashtu.


1966 solli modelet 400 GT dhe Miura P400. Miura ishte veçanërisht e dukshme për krijimin e standardit të paraqitjes së motorit të pasëm për të gjitha makinat me performancë të lartë të asaj kohe, një standard që është akoma në përdorim sot. Ai fillimisht u zhvillua si një automjet garash në rrugë nga një ekip inxhinierësh të guximshëm të kryesuar nga Marcello Gandini. Ata e mbajtën projektin sekret nga Ferruccio, pasi ai ishte kundër ndërtimit të makinave garuese për shkak të incidentit të tij garues në 1948. Kur Ferruccio mësoi për modelin e ri, ai u mrekullua aq shumë saqë vendosi për të mos e hequr atë. 1968 e pa Espada të vendoset si një nga klasikët më të mëdhenj të Lamborghini së bashku me Islero 400 GT.

         

Kompania vazhdoi zhvillimin e saj të suksesshëm, duke debutuar me modelet e famshme si Countach LP500, Urraco P250 dhe Jarama 400GTS.

Vitet 1970, megjithatë, do të ishin periudha të trazuara për Lamborghini. Në 1973, dy vjet pas heqjes së sistemit Bretton Woods, tregu global i stokut pësoi një përplasje dramatike, me Dow duke fshirë gati gjysmën e vlerës së saj.


Në të njëjtën kohë, OAPEC filloi një ndalim të naftës, e cila ngriti shumë çmimin e karburantit dhe zhyt botën e automobilave në krizën e vet. Sikur të mos mjaftonte gjithçka, Lamborghini Trattori u dëmtua gjithashtu kur një marrëveshje për të furnizuar Bolivinë me 5000 traktorë u anulua pas grusht shtetit të 1971 nga Hugo Banzer.

Ferruccio bëri çmos për të mbajtur gjallë ndërmarrjet e tij të ndryshme. Ai përfundimisht gjeti blerës për traktorët e pashitur dhe ai gjithashtu zhvendosi fabrikën për ngrohjen e naftës në Dosso të Nigerisë.

Në fund, ai u detyrua të shesë aksione të Lamborghinit investitorëve të jashtëm në mënyrë që të shpëtonte biznesin e tij nga falimentimi.

Kriza e dëmtoi Ferruccion, dhe edhe pse ai arriti të shpëtojë Lamborghinin, ai u pensionua në ballë të grevave që ishin përhapur në tërë Italinë.

Në vitin 1973 ai ia shiti biznesin Trattori një prodhuesi tjetër të traktorëve italianë. Një vit më vonë ai shiti pjesën e tij të mbetur prej 49% në Automobili Lamborghini tek një biznesmen zviceran: René Leimer. Një mik i René më parë kishte blerë 51% të mbetur dhe së bashku ata shpresonin të ringjallnin këtë markë. Pavarësisht përpjekjeve të tyre, ata dështuan dhe përfundimisht Automobili Lamborghini u detyrua të likuidohet. Në 1980, qeveria italiane e shiti Lamborghini për 3 milion dollarë vëllezërve Mimran, dy sipërmarrës francezë që mbanin plantacione të mëdha kallam sheqeri dhe mullinj mielli në Afrikë.  Vëllezërit donin me ambiciozitet të rinovonin të gjitha objektet e Lamborghini dhe të mblidhnin një ekip të ri inxhinierësh, por atyre shpejt u mbaroi buxheti dhe përfunduan duke e shitur kompaninë.


Në 1987 Lamborghini hyri në duart e Chrysler, i cili dëshironte të importonte makinën luksoze në Shtetet e Bashkuara. Më shumë se 5 vjet më vonë, megjithatë, Lamborghini rnde nuk e kishte kthyer fitimin, dhe kështu Chrysler ia shiti një konglomerati indonezian. Indonezianët në fakt arritën të rivendosnin markën disi dhe në 1996 Lamborghini bëri një fitim modest prej 120,000 dollarësh. Siç do ta kishte fat, në vitin 1998 një krizë financiare goditi Azinë dhe Lamborghini u shit përsëri. Këtë herë, blerësi ishte Ferdinand Piëch i Volkswagen, i cili kishte blerë edhe Bentley dhe Bugatti në të njëjtin vit. Nën kujdesjen e Volkswagen, Lamborghini mori një strukturë mjaft efektive.  Kjo e lejoi që më në fund të fillojë të zërë vendin e tij në tregun luksoz sportiv. Për të përmbushur sfidat e shekullit të 21-të Lamborghini ka qenë në mënyrë agresive duke reklamuar emrin e markës, ndërsa në të njëjtën kohë ka investuar shumë në kërkimin dhe zhvillimin e materialeve. Ata kanë diversifikuar veturat për të apeluar në një gamë më të gjerë të buxheteve, megjithëse edhe çmimet e tyre më të ulëta janë akoma të shtrenjta për personat mesatar. Kulmi i suksesit për Lamborghinin modern është padyshim Gallardo, i cili, gjatë rrjedhës së dhjetëvjeçarit të tij të prodhimit,  kishte shitur pak më shumë se 14,000 njësi, duke u bërë kështu modeli më i njohur i Lamborghini ndonjëherë!

2015 shënoi vitin më të mirë në historinë e kompanisë, pasi shitjet e tyre kaluan nga pak më shumë se dy mijë e gjysëm vetura në mbi 3 mijë.

Ata tashmë janë duke prodhuar bisha të tjera të rënda siç janë koncepti Urus SUV ose Huracan, pasardhësi i Gallardo.


Deri më tani duket se problemet e Lamborghini më në fund kanë marrë fund, të paktën për momentin. Është e sigurt të thuhet se nëse Ferruccio mund ta shihte kompaninë e tij tani, ai do të ishte i kënaqur të mësonte se Lamborghini po luan edhe një herë flamurin e kuq te demi i Ferrarit.

Robert Gashi
Lexues i flakt.

Gjithashtu lexoni


0 komente