64x64
Top Lista
24 Gusht 2019 · 10 min lexim

8 libra që ju mësojnë të jeni të pasur

8 libra që ju mësojnë të jeni të pasur

Çdo profesionist i punës ka nevojë për një strategji financiare.


Cila është strategjia juaj e parave?  A keni madje një?


Nëse jo, nuk është e pazakontë.  Deri dy vjet më parë, nuk kisha një plan financiar, sidoqoftë.


Edhe pse kam lexuar për para, financa dhe investime qysh kur bëra disa para të mia si adoleshent, kurrë nuk kam krijuar një plan financiar.


Por tani, unë mendoj se çdo profesionist që punon duhet të ketë një strategji financiare.  Si i shpenzoni paratë tuaja?  Sa kurseni?  Cilat janë mendimet tuaja për borxhin?  Si i investoni paratë tuaja?  Sa para keni nevojë për të dalë në pension?


Këto janë pyetje të cilat çdo person që bën para duhet të përgjigjet.


Le ta pranojmë.  Nëse doni të pensionoheni rehat (nuk po flas as për të jetuar një mënyrë jetese luksoze), duhet të pasuroheni.


Dhe 8 librat që unë ju rekomandoj në këtë artikull do t'ju ndihmojnë ta bëni atë.  Lexoni ato dhe kurrë nuk do t'ju duhet të shqetësoheni për financat personale përsëri.


1. "The Richest Man In Babylon" nga George S. Clason


Ky libër u botua në vitin 1926 dhe me sa mund ta tregoj, ishte libri i parë i njohur për financat personale.

Zakonisht, nuk jam i dhënë pas alegorisë.  Por ky është një libër i shkëlqyeshëm.  Është e vetmja alegori që kam lexuar që e bën edhe më të fuqishëm mesazhin e librit.


Çka lë të kuptohet ky libër është: Njerëzit e pasur janë të pasur, sepse ata kursejnë paratë e tyre, nuk marrin borxhe dhe nuk i shpenzojnë paratë e tyre së koti.


Clason rekomandon të kurseni 10% të të ardhurave tuaja (besoj se duhet të kurseni 50% - më teper rreth kesaj pak më vonë).  Ai e quan kursimin "të paguarit veten të parin". Ky është një mentalitet i rëndësishëm.


Ju pasuroheni vetëm duke paguar veten.  Mos i harxhoni pa mend të gjitha paratë tuaja për gjëra që nuk ju duhen.  Kur e bëni këtë, ju paguani të tjerët, jo vetveten.


Të gjithë duhet të lexojnë  "The Richest Man In Babylon", sa më herët aq më mirë.


2. "Your Money Or Your Life" nga Vicki Robin dhe Joe Dominguez


Ajo që më pëlqeu më shumë për këtë libër është se ju mëson të transformoni marrëdhënien tuaj me paratë.  Kjo do të ndryshojë jetën tuaj.


Paraja është diçka për të cilën ju tregtoni energjinë tuaj të jetës.  Mendoni për të.  Ju punoni për të fituar para.


Por ju e kaloni kohën tuaj për të punuar.  Kjo është arsyeja pse Robin dhe Dominguez kalojnë pjesën e parë të këtij libri për të na bërë të vetëdijshëm se më shumë nuk është më mirë.


Më shumë para nuk janë veçanërisht më të mira nëse duhet të vendosni mirëqenien tuaj në pyetje.  Nuk ia vlen kurrë.  Thjesht pyesni familjet e bankierëve që kryen vetëvrasje gjatë çdo recesioni.


Nëse doni të jetoni një jetë të shëndetshme dhe të pasur, duhet të shkëputsni veten nga paratë.  Në vend që të përpiqeni për më shumë, merruni më mirë në menagjimin e parave tuaja.


Ruajeni atë  dhe mos e humbni në gjëra që nuk ju duhen.  Paratë tuaja ose jeta juaj fillojnë strategjikisht dhe bëhen më praktike drejt fundit.


Një gjë me të cilën nuk jam dakord është të pensionohesh herët.  Nuk dua të dal në pension dhe të ulem në një plazh.  Kjo sepse mentorët e mi, të cilët janë përtej moshës së pensionit, ende punojnë dhe janë shumë të lumtur.  Unë aspiroj të bëj të njëjtën gjë.

Por unë gjithashtu dua të ndërtoj pasuri të mjaftueshme që nuk kam "për të punuar" nëse nuk dua.  Kjo është një gjë në të cilën Robin dhe Dominguez gjithashtu besojnë.


3. "The Intelligent Investor" nga Benjamin Graham (me komente nga Jason Zweig)


I bleva aksionet e mia të para kur isha 20 vjeç.  Në atë kohë, sektori i financave ishte duke bërë mirë, dhe unë mendoja se do të ishte mirë të investoja në ING, banka kryesore holandeze.


Oh po, duhet të përmend që kjo ishte në vitin 2007, menjëherë para krizës financiare.  Kam investuar 1500 € në ING dhe 500 € në AEGON, një kompani holandeze për administrimin e pasurive.


Ishte rreth gjysma e kursimeve të mia në atë kohë, shumë para për një student.  Dhe disa muaj më vonë, kur Lehman Brothers u rrëzua, portofoli im i aksioneve ishte me vlerë vetëm disa qindra euro në total.


Njeri, u mërzita shumë.  Unë as nuk mund t'ju them se sa i zbehtë isha.  Por duke parë mbrapa, kuptoj që humbja e parave është një pjesë e investimit.


Dhe për fat të mirë, unë nuk kam shitur dhe kam pritur derisa aksionet të rikuperohen.  Kjo zgjati tetë vjet, sidoqoftë.


Vendosa të mos investoj më në aksione individuale.  Dhe "The Intelligent Investor" është një nga librat më të rëndësishëm që më ndihmoi për ta kuptuar se investimi në aksione nuk është për mua.


Nëse tashmë e dini që nuk doni të investoni në aksione individuale, nuk duhet të lexoni këtë libër.  Sidoqoftë, nëse jeni të interesuar për financa, ju rekomandoj shumë.  Komenti i Jason Zweig, një kolumnist i WSJ, është gjithashtu i shkëlqyeshëm.


P.S.  Kam anashkaluar kapitujt për analizën e aksioneve sepse nuk do ta përdor.


4. "The Little Book of Common Sense Investing" nga Jack Bogle


Arsyeja pse ndalova së investuari në aksione individuale është Jack Bogle.  Ky njeri është një hero i vërtetë.


Ai themeloi Vanguard dhe krijoi fonde indeksi (index funds).  Për dallim nga të gjithë të tjerët në financa, ai nuk vlen miliarda.  Pse?  Sepse ai krijoi produkte financiare për njerëzit.


Vanguard është një kompani unike.  Pse?  Është e vetmja kompani në financa që ka të njëjtin interes si ju.  Kur investoni në fondet e tyre, ata fitojnë e po ashtu edhe ju.


Por çdo firmë, bankier, broker, ose këshilltar në financa, ka interesa të ndryshme.  Përkatësisht, të tyret.  Dhe sigurisht që kjo është një pamje bardh e zi.  Ka shumë këshilltarë financiarë të paanshëm gjithashtu.


Por pse duhet t'u jepni paratë tuaja nëse mund të investoni paratë tuaja vetë ju? Në vend që të blini aksione individuale, Jack Bogle demonstroi se është shumë më mirë të blini të gjitha aksionet në një indeks të caktuar, industri, grup, apo edhe ndonjë vend.


Historia na ka treguar se indeksimi tejkalon shumicën e fondeve të ndërsjella.  Plus, tarifat e fondeve të indeksit janë më të ulëta sepse nuk kanë menaxherë ose zyra të shtrenjta.


5. "A Random Walk Down Wall Street" nga Burton G. Malkiel


Malkiel është një profesor ekonomie në Princeton.  Zakonisht, profesorët e ekonomisë janë njerëzit e fundit nga të cilët duhet të merrni këshilla financiare sepse janë shkëputur nga bota reale (lexoni "Skin In The Game" nga Nassim Nicholas Taleb për më shumë mendime mbi atë ide).


Por Malkiel është ndryshe.  "A Random Walk Down Wall Street" gërmon thellë në strategji të ndryshme investimesh, por mbetet praktik në çdo kohë.


Një nga miqtë e mi që është një investitor i suksesshëm më rekomandoi këtë libër.  Dhe pasi bëra disa hulumtime në internet, zbulova se është një nga librat më të rekomanduar për investime nga investitorët.


Përsëri, ky libër mbron indeksimin mbi tregtimin aktiv.  Por për shkak se Malkiel është një ekonomist, ai bën një punë shumë më të mirë në të shpjeguarit se si funksionojnë tregjet.


Në të vërtetë shumë inkurajuese. Tregjet janë vërtet efikase. Për çdo veprim, ka një reagim. Nëse nuk do të ishte kështu, bota perëndimore do të ishte shembur kur është shembur Lehman.


6. "The Simple Path to Wealth" nga JL Collins


Nëse dëshironi të lexoni vetëm një libër në këtë listë, zgjedhni këtë.  Plani i propozuar në këtë libër i afrohet strategjisë time personale financiare.


Collins është një njeri praktik. Dhe "The Simple Path to Wealth" është libri më praktik që kam lexuar në financat personale.


Ai rekomandon kursimin e 50% të të ardhurave tuaja. Dhe kjo është ajo në të cilën besoj edhe unë gjithashtu. Sa më shumë të kurseni herët në karrierën tuaj, aq më mirë.


Strategjia e tij është super e thjeshtë.  Nëse ende po ndërtoni pasuri dhe po punoni, Collins thotë se duhet të bëni dy gjëra:


Të rrezikoni?  Po.  (Most upside)?  Dreq po.


Nëse planifikoni të dilni në pension brenda 10 viteve, vendosni 80% në VTSAX, 15% në VBTLX (indeksi i bonove) dhe 5% në para.  Kjo është ajo që rekomandon Collins.  Sigurisht, është mendimi i tij.  Dhe ai nuk është një tregimtar i fatit.


Qëllimi i gjithë këtyre librave është të edukoni mjaftueshëm veten tuaj në mënyrë që të merrni vendimin më të mirë për situatën tuaj personale.


7. "The 4-Hour Workweek" nga Tim Ferriss


Deri më tani, unë përmenda libra që ju tregojnë se çfarë të bëni me paratë tuaja.  Por, si të fitoni para në të vërtetë?  Nëse keni vetëm një rrjedhë të të ardhurash, është koha ta ndryshoni atë.


Është një gjë që nuk e përmend asnjë libër rreth financave personale. Pikëpamja ime personale është se aftësitë që kanë vlera rezultojnë në më shumë të ardhura.


Në përgjithësi, sa më mirë të jeni në punën tuaj, aq më mirë është kompensimi juaj. Është gjithashtu e vërtetë edhe për sipërmarrjen. Kjo është arsyeja pse unë jam një avokat i investimeve në veten tuaj.


Tim Ferriss filloi një revolucion të të ardhurave pasive në internet. Me mjetet dhe idetë në Javën e Punës 4-orëshe ("The 4-Hour Workweek" ), ju mund të mësoni se si të krijoni rrjedhat tuaja pasive të të ardhurave.


Sepse është mirë të investoni paratë tuaja. Është gjithashtu e shkëlqyeshme të investoni në aftësi që mund t'ju bëjnë para.


8. "How to Stop Worrying and Start Living" nga Dale Carnegie


Pas herës së parë që humba para në bursa, u deshën tetë vjet për të bërë një investim tjetër.  Pse?


Frika.


Një nga mësimet më të rëndësishme që kam mësuar nga leximi për të investuar dhe biseduar me investitorët është se është e frikshme. Pavarësisht se sa dini të investoni, frika nuk do të largohet kurrë.


Pra, nëse doni të jeni një investitor i mirë, mësoni se si të merreni me frikën. Dhe ky libër nga Carnegie është një nga librat më të mirë për t'ju ndihmuar të bëni pikërisht atë.


Sepse në një moment, ju duhet të vendosni se si do t'i investoni paratë tuaja. Dhe, nëse nuk keni një strategji të qartë, është ndoshta edhe më mirë të mos investoni fare. Sepse edhe ky është një vendim gjithashtu.


Mos harroni se nuk ka kohë perfekte për të investuar.


Kështu që pasi të edukoni veten dhe të dini sa duhet (nuk keni nevojë të dini gjithçka), është koha për të vepruar në interesin tuaj më të mirë.

Gjithashtu lexoni


0 komente